Wybory samorządowe 2018

CISZA WYBORCZA. OD KIEDY OBOWIĄZUJE I CO GROZI ZA JEJ ZŁAMANIE?

Opublikowano: piątek, 19, październik 2018

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. od piątku, 20 października od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do niedzieli 21 października do godz. 21.00, o ile żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania. Przypomnijmy, że wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października w niedzielę. Głosować w lokalach wyborczych będzie można pomiędzy godziną 7, a 21.

4.jpg

W trakcie ciszy wyborczej zakazane jest:

    prowadzenie agitacji wyborczej
    zwoływanie zgromadzeń
    organizowanie pochodów i manifestacji
    wygłaszanie przemówień
    rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
    agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje

Nie wolno również wtedy:

Podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji informować o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym lub w gminie (mieście) w przypadku wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta), podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych udostępniać profili polityków na portalach społecznościowych klikać znaczniki typu "Lubię to" pod postami internetowymi polityków.

Agitacja wyborcza - to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna nawet do 1 mln złotych.

źródło: wp.pl

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

BIURO REKLAMY