TERMIN SKŁADANIA PIT PRZEDŁUŻONY DO KOŃCA MAJA

Opublikowano: niedziela, 26, kwiecień 2020

Koniec kwietnia zbliża się wielkimi krokami i jest to moment, który przez ostatnie lata kojarzy się  z ostatnim dzwonkiem na złożenie zeznania rocznego PIT. W tym roku jest nieco inaczej, ponieważ zeznanie podatkowe będzie można złożyć jeszcze do końca maja bez negatywnych  konsekwencji  ze strony urzędu skarbowego.

 

860950.informacja.jpg

 

Dzięki tej dogodności osoby, które np. przebywają w domach na kwarantannie będą mogły spokojnie zająć się rozliczeniem podatku nieco później.

Termin do końca maja jest szczególnie istotny dla podatników prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne sporządzenie i przesłanie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Epidemia koronawirusa COVID-19 i związane z tym ograniczenia w poruszaniu się najwyraźniej przyspieszyły rozwój elektronicznych form rozliczeń z fiskusem, ponieważ podatnicy coraz częściej wybierają możliwość złożenia rocznego zeznania przez internet mając do wyboru dwie cyfrowe formy:

  1. system e-Deklaracje
  2. zeznanie wstępnie wypełnione przez administrację skarbową, czyli Twój e-PIT.

W skali kraju wg stanu na 20 kwietnia liczba zeznań za 2019 r. złożonych z użyciem usługi Twój e- -PIT przekroczyła 4 mln  – czteromilionowa deklaracja została złożona o tydzień wcześniej niż było to w roku ubiegłym.

Rozliczenie  możemy zobaczyć w usłudze Twój e-PIT, na stronie podatki. gov.pl gdzie znajduje się przygotowane przez administrację podatkową zeznanie roczne, które można poprawić, uzupełnić i zaakceptować - wówczas trafi do urzędu skarbowego.

Brak aktywności ze strony podatnika spowoduje, że z dniem 30 kwietnia  rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane i przekazane do właściwego urzędu skarbowego.

Automatyczna akceptacja dotyczy rozliczeń składanych na formularzach PIT-37, PIT-38 i PIT-36 z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Gdyby okazało się jednak, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować – można to zrobić po 30 kwietnia.

Osoby, które wybiorą  elektroniczna formę rozliczenia - otrzymają zwrot nadpłaconego podatku w krótszym terminie, maksymalnie w ciągu 45 dni. Urzędy skarbowe z województwa warmińsko-mazurskiego, mimo tego terminu i panującej sytuacji epidemicznej, na bieżąco realizują zwroty podatku.

Pamiętajmy również  o 1% podatku

W ubiegłym roku 14,5 mln podatników dołączyło do akcji przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu na konta OPP w całym kraju wpłynęło ponad 874 mln zł. Dlatego warto o tym  i w tym roku pamiętać – bo cel niesamowicie szlachetny .

Również emeryci i renciści, których rozlicza organ rentowy mogą przekazać swój 1%. Wystarczy że złożą krótkie oświadczenie PIT-OP. Należy w tym celu  zalogować się do usługi Twój e-PIT, wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% i zaakceptować oświadczenie.

Pomimo faktu, że urząd  skarbowy nie jest jeszcze otwarty dla podatników, to pracownicy całego województwa zapewniają wsparcie  w tym trudnym dla wszystkich okresie rozliczeń.

Na stronach internetowych urzędów pod adresem: www.warminsko-mazurskie.kas.gov.pl znajdują się są numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje dotyczące wszystkich podatków.

Wszystkim życzę dużo zdrowia, cierpliwości i optymistycznego nastawienia, ponieważ wierzę, że przetrwamy ten trudny czas.

źródło: Urząd Skarbowy w Kętrzynie, Dorota Waszczuk Pancechowska

 

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

BIURO REKLAMY