OD DZIŚ PIT WYPEŁNI ZA NAS URZĄD SKARBOWY

Opublikowano: środa, 15, marzec 2017

Aby rozliczyć PIT wystarczy wejść na Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Tam trzeba wybrać wniosek o sporządzenie zeznania – tzw. PIT-WZ. Potem trzeba będzie podać kilka informacji.

 

1657529-pit-podatki-657-323.jpg

To podstawowe informacje identyfikacyjne, informacje o tym, czy chcemy korzystać z jakichś ulg – np. ulgi na dzieci lub ulgi rehabilitacyjnej – oraz ewentualnie numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcielibyśmy przekazać 1 procent naszego podatku – wyjaśnia Katarzyna Cwalina z warmińsko-mazurskiej Izby Administracji Skarbowej.

Trzeba też będzie wskazać, czy chcemy rozliczyć się z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ale potem – nie musimy wpisywać już nic. Nie trzeba przepisywać żadnych liczb z PIT-ów 11 przysyłanych nam przez pracodawców. Bo przecież te PIT-y pracodawcy wysyłają też do urzędu skarbowego – i z nich system wyciągnie potrzebne dane, dotyczące dochodów, przekazanych zaliczek, czy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – tłumaczy Agata Budzińska z olsztyńskiego Urzędu Skarbowego.Do zakończenia całego procesu będzie nam potrzebna kwota przychodów za rok 2015 – to informacja, która nas uwiarygodni. System wszystko podsumuje, wyliczy i przyśle nam gotowego PIT-a mailem. Będzie miał na to 5 dni. Wtedy będziemy mogli, albo PIT-a zatwierdzić – albo odrzucić i policzyć wszystko samodzielnie.Trzeba przy tym pamiętać, że nowy system jest przeznaczony tylko dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Uwaga – choć w tym roku PIT-y możemy rozliczać do 2 maja, to czas na złożenie wniosku o rozliczenie nas przez Urząd mamy tylko do 18 kwietnia.

źródło: Radio Olsztyn

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Czytaj z Mazurską

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Mickiewicza 21
11-430 Korsze

[email protected]