POWIAT KĘTRZYŃSKI UTWORZYŁ PRZEDSZKOLE DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016

,,W codziennym trudzie, w wysiłku umysłu, woli serca – obraz dziecka pozostaje dla człowieka natchnieniem i źródłem nadziei” – to słowa Jana Pawła II, który jest patronem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie. 30 września to ważna data dla mieszkańców powiatu kętrzyńskiego, ale przede wszystkim dla dzieci i rodziców korzystających z pomocy przedszkola specjalnego. W tym dniu odbyła się uroczystość otwarcia przedszkola specjalnego w Ośrodku.

 

MG_0119.jpg

Przedszkole zostało specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi. Otrzymają one opiekę, program nauczania zgodny z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz możliwość integracji z większą grupą dzieci.

Głos rodziców

– Przedszkole to przygotuje nasze dziecko do późniejszej edukacji. Mój syn będzie miał możliwość otworzyć się do ludzi. Organizowane są specjalne zajęcia takie jak dogoterapia, sensoterapia, muzykoterapia, które są pomocne w rozwoju mojego dziecka.

-Dziecko takie potrzebuje rówieśników, nowych doświadczeń które otrzymają w przedszkolu. Ważne są również kochające panie, które pokazują wszystko co dziecko w ich wieku powinno potrafić. Dzieci dzięki temu się rozwijają. Ponadto zajęcia realizowane są na podstawie oświadczenia o niepełnosprawności.

-Bardzo się cieszę że utworzono to przedszkole. Jestem spoza Kętrzyna, a do specjalnego przedszkola w Giżycku mam 50 km. Dla rodziców dużo to daje, ponieważ mamy chwilę dla siebie. Spędzanie 24 godzin z chorym dzieckiem jest ciężką pracą. I my mamy lżej i nasze dzieci otrzymają fachową pomoc.

-To przedszkole może pomóc w rozwoju naszych dzieci. Szkoły masowe nie są odpowiednie dla dzieci chorych, potrzebna jest im integracja z takimi samymi rówieśnikami. Dzięki temu dzieci dużo zyskują. 

Wyszkolona kadra

-Przedszkole zostało utworzone z potrzeby lokalnej, powiatowej, rodziców i przede wszystkim dla rodziców. Na chwilę obecną mamy ośmioro dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, ale mamy jeszcze wolne miejsca i chętnie przyjmiemy inne dzieci. Cały czas się rozwijamy, a na chwilę obecną mamy bogatą ofertę. Oprócz zajęć edukacyjno – wychowawczych mamy wiele terapii, które są dla nich wskazane. Realizujemy wszystko co dzieci mają zapisane w orzeczeniach – dodaje dyrektor placówki.

Nauczyciele z zaangażowaniem realizują program nauczania, ale również otaczają dzieci troską i rodzinną atmosferą. – Jestem nauczycielką języka angielskiego. W nowo otwartym przedszkolu prowadzę zajęcia i realizuję program, który ma na celu wyrównać braki tych dzieci – dodaje Marta Bodnar.

Przeszkody pokonane

Powstanie przedszkola nie było tak pewne, ponieważ przez pewien czas brakowało zgody wszystkich osób decydujących o jego funkcjonowaniu. Jednak mimo przeszkód i współpracy dyrekcji szkoły, Starostwa Powiatowego i radnych udało się utworzyć tak ważny ośrodek. -Warunki w tym ośrodku są doskonałe do utworzenia tego przedszkola specjalnego. Koszt jego otwarcia to 15 tysięcy złotych, przeznaczonych na wyposażenie. To przedszkole jest oczywiście niezwykle potrzebne – powiedział Starosta Ryszard Niedziółka.

Sukces

Do przedszkola w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kętrzynie będzie uczęszczało ośmioro przedszkolaków, które są niepełnosprawne w różnym stopniu. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli są specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci. Warto pamiętać, że to ci najmłodsi potrzebują naszej szczególnej troski.

źródło: Radio Barcja, fot. Dorota Gawerska

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Czytaj z Mazurską

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Mickiewicza 21
11-430 Korsze

[email protected]