EPIDEMIA GRYPY? CHORYCH PRZYBYWA Z DNIA NA DZIEŃ

Opublikowano: środa, 21, luty 2018

Warmińsko-mazurskie przychodnie przeżywają oblężenie. Wielu chorych przychodzi do lekarza z objawami grypy. Według danych wojewódzkiego Sanepidu, zanotowano już  co najmniej około 5 tysięcy przypadków. Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 1000 zarejestrowano w powiedzie działdowskim. Na drugim miejscu jest powiat piski, który ma 600 odnotowanych przypadków. Najmniej jest w okolicach Braniewa. Tam – w drugim i trzecim tygodniu lutego zarejestrowano 5 chorych na grypę.

 

ZCKktkpTURBXy8wNzZkYjEyM2E2ZmE3N2U0NWIzYTBlOTg4YTM2YmQ0ZC5qcGeSlQMAI80D580CMZMFzQMUzQG8.jpg

Jak mówi olsztyńska lekarka Joanna Michałowska-Bartecka, w przychodni, w której pracuje kolejki są od rana do wieczora. – Nie zawsze uda nam się przyjąć wszystkich danego dnia. Głównie przychodzą z infekcjami typowymi dla przeziębienia, ale często również z grypą. Ta objawia się bardzo wysoką gorączką, suchym kaszlem i bólami w klatce piersiowej.

W całej Polsce na grypę może chorować (zobacz również jak sobie porazić z jąkaniem) ponad 270 tysięcy osób – podaje Krajowy Ośrodek do spraw Grypy. W ocenie jej szefowej prof. Lidii Brydak ta liczba może być jednak mocno zaniżona. – Część ludzi nie zamierza bowiem chodzić do lekarza, tylko rozsiewa wirusa dalej – mówiła prof. Brydak.

Profesor Lidia Brydak dodaje, że w przypadku grypy najważniejsza jest profilaktyka. W rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślała, że „im więcej osób będzie zaszczepionych, tym proces infekcji będzie osłabiony”.

Każdego roku pojawiają się szczepionki przeciwko grypie o zaktualizowanym składzie, ponieważ wirus charakteryzuje się dużą zmiennością. Szczepionkę trzeba podawać co roku, najlepiej przed sezonem zachorowań na grypę np. w październiku i listopadzie.

źródło: Radio Olsztyn

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Małe domy kultury

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

[email protected]