W PAŁACU PREZYDENCKIM ROZMAWIANO O KADENCYJNOŚCI W SAMORZĄDACH

Opublikowano: czwartek, 25, maj 2017

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z szefami korporacji samorządowych. Uzgodniono powołanie przy urzędzie prezydenta zespołu, z udziałem organizacji samorządowych, który ma dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Maciejewski, szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego.

 

dwnld1563357523.jpg

"Jest potrzeba dokonania takiego dużego, globalnego przeglądu wszystkich przepisów w Polsce obowiązujących, które dotyczą i regulują działalność samorządu terytorialnego. Był postulat stworzenia komisji kodyfikacyjnej - mówił po spotkaniu Andrzej Duda. - Powiedziałem, że jestem gotów, jako prezydent taką inicjatywę podjąć, aby przy urzędzie Prezydenta RP został taki zespół ds. przeglądu prawa powołany" - podkreślił. Jak dodał, przedstawiciele samorządu zadeklarowali, że są gotowi wziąć udział w takim zespole.

"Zapowiadam, że taki zespół w najbliższym czasie, z udziałem przedstawicieli tych organizacji, zostanie powołany, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego. Być może jego efektem będą konkretne projekty legislacyjne, które zostaną przez ten zespół wypracowane" - podkreślił Duda.

Prezydent wyraził zadowolenie, że PiS wycofał się z propozycji ograniczenia do dwóch kadencji włodarzy samorządowowych, począwszy już od przyszłorocznych wyborów. "Ja byłem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia takiego ograniczenia w tych wyborach i bardzo się cieszę, że to rozwiązanie w postaci rezygnacji z takiej propozycji zostało zasygnalizowane. Mam nadzieję, że to kończy dyskusję na ten temat" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent informował po spotkaniu, że jego pełnomocnikiem ds. referendum konstytucyjnego będzie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W referendum ma być zadanych 10 pytań. Andrzej Duda liczy, że samorządowcy zgłoszą swoje propozycje pytań i sugestie.

Ze spotkania z prezydentem zadowoleni byli przedstawiciele organizacji samorządowych.

Prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP, że spotkanie ocenia "bardzo pozytywnie". "Pan prezydent popiera ideę samorządności. Przyjął nasze argumenty, nie negował sensu istnienia i działalności naszego Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Ustaliliśmy, że przy panu prezydencie powstanie rada, która zajmie się przeglądem prawa samorządowego i zaproponuje jego zmiany" - dodał.

Według prezesa Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza spotkanie z prezydentem przebiegło korzystnie. „Przedstawiliśmy nasze bieżące problemy, które spotkały się z dobrym odbiorem ze strony pana prezydenta. Zostały zanotowane i mam nadzieję, że będzie z tego jakiś ciąg dalszy” – powiedział.
 
Frankiewicz podkreślił, że istotnym rezultatem spotkania była decyzja o powołaniu komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa samorządowego. „Patronat nad tym obejmie pan prezydent Andrzej Duda, czyli w zasadzie mamy przesądzone, że będzie przegląd prawa samorządowego. To dla nas sprawa nie do przecenienia” – zaznaczył.
 
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski ocenił, że wymiana poglądów między samorządowcami a prezydentem była „ciekawa”, a spotkanie – „potrzebne”. „Jednym z jego głównych celów było wyjaśnienie ewentualnych różnic zdań w kwestiach związanych z funkcjonowaniem samorządów w Polsce. Spotkanie pozwoli usunąć niedomówienia, które się nagromadziły” – stwierdził.
 
Jak dodał, prezydent zadeklarował chęć kontynuacji spotkań z samorządowcami. „Pan prezydent jest zainteresowany kontaktem z przedstawicielami samorządów i merytoryczną dyskusją” – powiedział Olszewski.

dwnld2073096923.jpg

Uczestniczący w spotkaniu szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego Andrzej Maciejewski podkreślił, że "były to dwie godziny dobrej rozmowy, z której bardzo zadowolony był i prezydent, i przedstawiciele organizacji samorządowych, którzy byli wyraźnie zaskoczeni przebiegiem tego spotkania i dobrą wolą prezydenta".

"Powołanie rady, mającej być przeglądem prawa samorządowego, jest spełnieniem postulatu utworzenia komisji kodyfikacyjnej, co samorządowcy uważali wcześniej za nierealne" - ocenił poseł. Według niego, ciałem eksperckim rady ma być Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Maciejewski relacjonował, że w sprawie terminu wyborów samorządowych, który wypada 11 listopada, z wypowiedzi prezydenta wynikało, że nie chciałby, by setna rocznica odzyskania niepodległości została zdominowana przez wybory. "Jestem tego samego zdania – bez zmiany terminu obchody tej rocznicy zamieniłyby się w permanentną kampanię wyborczą. Źle by się stało, gdyby to nasze wielkie święto tak zostało wykorzystane" - podkreślił.

Dodał, że zaproponował wydłużenie kadencji samorządowej o pół roku. "M.in. dlatego, że skrócenie kadencji mogłoby być przedstawiane jako zamach na samorząd i wykorzystane do rozgrywek partyjnych, a wydłużenie byłoby otwarciem się na samorządowców, pokazaniem im dobrej woli ze strony rządu. Do tego pomysłu będę przekonywał sejmową komisję samorządu, ale też moje ugrupowanie – Kukiz’15" - zapowiedział Maciejewski.

źródło: PAP, zdjęcia: Prezydent.pl

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Małe domy kultury

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Mickiewicza 21
11-430 Korsze

[email protected]