UKRAIŃSKI JARMARK "Z MALOWANEJ SKRZYNI"

Opublikowano: poniedziałek, 14, maj 2018

Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny „Z malowanej skrzyni” to impreza odbywająca się corocznie w maju. Impreza, która harmonijnie wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. W tym roku był to XXXII Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny „Z Malowanej Skrzyni”. Jarmark odbył się 13 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

20180513_172027_resized.jpg

Jarmark w Kętrzynie od lat jest okazją do popularyzacji tradycji folkloru ukraińskiego oraz przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Jest także ważnym elementem zbliżającym  i integrującym wielokulturową społeczność zamieszkującą na terenie Warmii i Mazur, a w szczególności mieszkańców ziemi kętrzyńskiej.

Swego zauroczenia Jarmarkiem nie krył Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Witalij Maksymenko podkreślając, że jest zachwycony profesjonalizmem i wysokim poziomem artystycznym imprezy. Dziękując jednocześnie władzom samorządowym miasta i powiatu dodał: – Jestem dumny ze społeczności ukraińskiej na Warmii i Mazurach za kultywowanie swojej tradycji, a władzom lokalnym dziękuję za wspieranie takich przedsięwzięć.

Tegoroczny Jarmark składał się z dwóch części. Pierwsza, to ukraińskie wesele w wykonaniu zespołów ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego oraz ,,Wołynianka” i „Nota Neo” z Łucka.

Druga część koncertu poświęcona była 60 – leciu audycji ukraińskich w Polskim Radiu Olsztyn. Z historią powstania programu zapoznała obecnych pracownica Radia Olsztyn, a zarazem prowadząca koncert Jarosława Chrunyk.

W tej części Jarmarku wystąpiły zespoły ,,Słowiańska Dusza” z Gdańska i ,,Żurawka” z Górowa Iławeckiego.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Witalij Maksymenko, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, starosta kętrzyński Jarosław Pieniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kętrzyńskiego Zbigniew Homza, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Edyta Gadomska, duchowieństwo greckokatolickie oraz reprezentująca burmistrza miasta i współorganizatora Jarmarku – dyrektor KCK Agnieszka Roszig.

Pierwsza edycja jarmarku „Z malowanej skrzyni” – odbyła się 8 kwietnia 1979 r. Organizatorami pierwszych przeglądów byli aktywiści Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Celem imprezy była prezentacja ukraińskich zespołów folklorystycznych działających na Warmii i Mazurach. Przegląd w Kętrzynie miał początkowo charakter konkursowy – zwycięskie zespoły mogły wziąć udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. Na początku lat 80-tych, po wprowadzeniu stanu wojennego, nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu przeglądu. W 1997 roku imprezę wznowiono.

Organizatorami tegorocznego Jarmarku „Z malowanej skrzyni” byli: Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury. Tradycyjnie też dopisali widzowie, którzy wypełnili niemal w całości trybuny przeznaczone  dla widowni w hali MOSiR.

źródło: Franciszek Jaroński/Foto: archiwum kętrzyńskiego Koła ZUwP

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Małe domy kultury

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

BIURO REKLAMY