"WILCZY SZANIEC" GOTOWY DO SEZONU

Opublikowano: poniedziałek, 29, kwiecień 2019

Leśnikom udało się przed rozpoczęciem sezonu turystycznego przebudować wjazdy do byłej wojennej kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży i wprowadzić kilka nowości. Początek maja to czas, gdy w tym miejscu notowane są rekordy frekwencji. Nadleśnictwo Srokowo, które zarządza byłą wojenną kwaterą Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, od kilku miesięcy przebudowywało wjazd na teren kompleksu po to, by był on bezpieczniejszy. Zbudowano m.in. osobny pas wjazdowy na teren kompleksu.

04c114ff78cb15066e2d033937aa862d.jpg

Budujemy jeszcze pawilon kasowy, ale to nie powoduje utrudnień dla turystów. Zapraszamy do nas na majówkę, bo udało nam się też sprowadzić kilka nowych eksponatów, zainstalować nowe tablice informacyjna. Nawet ktoś, kto bywał u nas wcześniej, znajdzie coś innego

– zapewnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.
Piotrowicz dodał, że na turystów czeka w Gierłoży ponad 40 przewodników turystycznych. Majowy weekend to od lat czas, gdy w byłej kwaterze Hitlera w Gierłoży notowane są rekordy frekwencji.Jeszcze w tym roku Nadleśnictwo Srokowo chce w „Wilczym Szańcu” naprawić alejki spacerowe tak, by mogły się po nich poruszać osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodziny, które mają dzieci w wózkach dziecięcych. Leśnicy chcą też oświetlić niektóre bunkry i zbudować stację do ładowania aut elektrycznych. Te prace będą prowadzone po zakończeniu sezonu, by nie utrudniać zwiedzania obiektu.

Byłą kwaterę wojenną Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży rocznie odwiedza 300 tysięcy ludzi. Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

Wilczy Szaniec stał się główną kwaterą Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy od 24 czerwca 1941 r. Tu zapadła m.in. decyzja o blokadzie Leningradu i zagłodzeniu mieszkańców tego miasta, tu też po wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji wszystkich mieszkańców.

W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP),Radio Olsztyn

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276