MAJÓWKA NA MAZURACH? TO TYLKO W GIŻYCKU!

Opublikowano: czwartek, 25, kwiecień 2019

Mieszkańcy Powiatu Kętrzyńskiego jeżeli nie macie jeszcze planów na długi weekend to zapraszamy do Giżycko Stolica Mazur . A tam wspólna zabawa i rekreacja, udział w wydarzeniach sportowych, koncertach oraz piknikach. Giżycko rozpoczyna tradycyjnie 1 maja Wielkim Otwarciem Sezonu z widowiskową Paradą Jednostek Pływających, inaugurującym symbolicznie sezon turystyczny i żeglarski na Mazurach.

 

 

WIELKIE OTWARCIE SEZONU I MAZURSKA MAJÓWKA – PROGRAM

1 MAJA ŚRODA

    1 maja WIELKIE OTWARCIE SEZONU przy moście obrotowym w Giżycku, połączone z symbolicznym otwarciem i Paradą Jednostek Pływających na kanale Łuczańskim (Giżyckim):
    od godz. 11.00 „Zdobywanie Mostu”pokaz sprzętu wojskowego żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i wojsk sojuszniczych NATO, pokaz mażoretek, występ zespołu wokalnego GCK „Z wiatrem”, koncert zespołu EKT Gdynia
    I Mazurski Rajd Motocykli Zabytkowych start godz. 11.00 ul. Nadbrzeżna
    11.50 Zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
    godz. 12.00 oficjalne rozpoczęcie uroczystości – WIELKIE OTWARCIE SEZONU i UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO (przybycie gości o godz. 11.30)
    Powitanie gości przez Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza
    Zielone Światło dla wodniakówi symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez przedstawiciela Urzędu Żeglugi Śródlądowej
    Uroczyste otwarcie mostu obrotowegona Kanale Łuczańskim (Giżyckim) dla ruchu żeglownego, dokonane przez władze miasta, regionu oraz zaproszonych gości
    PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH oraz KONKURS na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę, widowiskowy pokaz flyboard, stoiska z kulinariami, rękodziełem, atrakcje dla najmłodszych
    13.00 ”Oda do radości” z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej, II cz. pokazu taneczno-akrobatycznego mażoretek i koncertu EKT Gdynia
    Tego dnia przy moście obrotowym będzie również mobilny punkt Giżyckiej Karty Mieszkańca, w którym będzie można dowiedzieć się na czym polega giżycki program i jakie zniżki w obiektach można otrzymać, a także złożyć na miejscu wniosek o wydanie karty (więcej o GKM www.gkm.gizycko.pl). W namiocie „Giżycko” opowiemy też o Giżyckiej Karcie Dużej Rodziny, systemie teleopieki osób starszych – „Przycisku życia” i „Kopercie życia”.

UWAGA. ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU:

30.04.2019:
wprowadzenie zakazu parkowania po obu stronach jezdni na ul. Nadbrzeżnej
(odcinek: od skrzyżowania z ul. Olsztyńską do skrzyżowania z ul. Kolejową).

1.05.2019:
od godziny 5.00 do godziny 19.00 zamknięty dla ruchu kołowego będzie:
– ul. Nadbrzeżna (odcinek od skrzyżowania z ul. 3 Maja do skrzyżowania z ul. Kolejową)
– ul. Olsztyńska (od skrzyżowania z ul. Owsianą do Mostu Obrotowego)
– ul. Moniuszki (odcinek: od Mostu Obrotowego do skrzyżowania z ul. Św. Brunona)

W tym czasie planowane jest przygotowanie, przeprowadzenie oraz uprzątnięcie terenu, na potrzeby organizacji Wielkiego Otwarcia Sezonu. Prosimy w miarę możliwości mieszkańców o niekorzystanie z pojazdów prywatnych. Jeżeli zajdzie taka konieczność pojazdy prywatne będą odprowadzane poza teren imprezy w asyście pracowników służb porządkowych.

Zachęcamy jednocześnie do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej – rozkład jazdy www.gizycko.kiedyprzyjedzie.pl, w związku z czasowymi utrudnieniami komunikacyjnymi i przeprawie przez Kanał Łuczański (Giżycki), jakie mogą wystąpić z powodu zamknięcia mostu dla ruchu kołowego oraz pieszego i budowy nowej kładki nad kanałem, przez którą przejście będzie możliwe w połowie czerwca.

Przypominamy też o aplikacji „Most Obrotowy” i stronie www.most.gizycko.pl, gdzie można w łatwy sposób sprawdzić aktualny rozkład godzin otwarcia mostu oraz skorzystać z  licznika wskazującego czas, przez który most będzie otwarty lub zamknięty dla ruchu wodnego i kołowego.
ułatwi Ci życie na wakacjach i na co dzień.

    1 maja Wernisaż wystawy malarstwa „Grafika polska” Port Ekomarina sala konferencyjna godz. 17.00
    Kontynuacja cyklu wystaw organizowanych przez Mazurską Fundację Sztuki Art Progress,przedstawiających dokonania uznanych artystów z kraju i zagranicy. Tegoroczna wystawa będzie prezentacją dzieł polskich artystów od XVIII do XXI wieku we wszystkich technikach graficznych: Daniel Chodowiecki akwaforty, Artur Grottger litografie, Franciszek Starowieyski heliografie, Władysław Skoczylas drzeworyty, Edward Dwurnik serigrafie.

 

    1 maja Prolog – Lotnicza Majówka z Wojskiem
    Oficjalne otwarcie sezonu imprez 2019 na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, na które zaprasza Aeroklub Krainy Jezior ze Stanisławem Tołwińskim na czele, organizatorem widowiskowych pokazów Mazury AirShow nad jez. Niegocin w Giżycku (3-4.08). Wśród atrakcji lotniczej majówki: ekspozycja bojowego sprzętu wojskowego i możliwość aktywnego uczestniczenia w różnych propozycjach programowych oraz całodzienne piknikowanie. Wojskowa Majówka organizowana w 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nawiązuje również do Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Lotnicza Majówka z Wojskiem/Wojskowa Majówka wyróżniona jest certyfikatem marki regionalnej „Produkt Warmia Mazury”. To tradycyjna – otwarta dla wszystkich impreza, inaugurująca sezon imprez i nawigacyjno-szkoleniowy na lotnisku.

 

    1-3 maja Filmowe Giżycko i projekcje w Kinie Nowa Fala
    W repertuarze Kina Nowa fala podczas majówki m.in. Praziomek (wyjątkowy film dla całej rodziny) i Avengers: Koniec gry (hit grany od 26 kwietnia codziennie przez dwa tygodnie tak, jak kina na całym świecie). Na ekranie Nowej Fali 3 maja zobaczymy również premierowo słonika „Dumbo”. W nowej, bardzo widowiskowej wersji legendarnej bajki zobaczymy m.in. Colina Farrella, Eve Green, Michalea Keatona czy Dannego DeVito. Za kamerą sam Tim Burton – polecamy nie tylko najmłodszym. Bilety można zakupić również online kino.gizycko.pl.

 

 

2 MAJA CZWARTEK

 

    2 maja XXII OGÓLNOPOLSKIE BIEGI RODZINNE Garnizonowy Festyn Majowy las miejski oficjalne otwarcie godz. 11.00 (zapisy do biegów 9.00-10.45, atrakcje od 10.00, 11.15 Bieg Chartów, 11.30 Bieg główny, ok. 13.00 wręczenie pucharów i rozlosowanie nagród, 14.00 zakończenie). W programie prelekcja z okazji ŚWIĘTA FLAGI, konkursy i występy, pokaz sprzętu i wyszkolenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanejim. Zawiszy Czarnego w Giżyckuoraz zastępu ratowniczo-gaśniczego PSP, punkty promocji zdrowia, wspólna rozgrzewka z BBL, ciepły posiłek dla zawodników, atrakcje dla dzieci. Corocznie w giżyckich biegach 2 maja udział bierze kilkuset uczestników, ale to wydarzenie nie tylko dla miłośników biegów. Lokalizacja imprezy i malownicza leśna trasa, sprzyjają wszelkiej aktywności, rekreacji i spacerowym. Dodatkowym atutem imprezy jest duża pula nagród do losowania. Nagrodę otrzymuje m.in. największa rodzina, najstarszy i najmłodszy uczestnik biegów oraz osoby z najdalszego zakątka kraju i świata.

 

3 MAJA PIĄTEK

 

    3 maja OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
    godz. 10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona z udziałem pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, przedstawicieli samorządu, giżyckich instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, ZHP oraz mieszkańców. Bezpośrednio po mszy złożenie kwiatów – mur pamięci przy Sanktuarium św. Brunona.

 

    3 maja Rajd „Rowerowe Mazury” Rotary Club – Giżycko i okolice
    (start godz. 10.00 Hotel Europa, trasa 30 km – Nowy Harsz Gospodarstwo Agroturystyczne Melnik nad jez. Dargin)

 

    3 maja MAZURSKIE SPOTKANIA Z WODĄ, RYBĄ I TRADYCJĄ
    Piknik integracyjny w Amfiteatrze na plaży gminnej w Wilkasach, organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wilkasach, pod patronatem Marszałka Województwa. Gwiazdą tegorocznej edycji wydarzenia będzie doskonale znany miłośnikom piosenki żeglarskiej zespół Mechanicy Shanty. Impreza rozpocznie się już rano zawodami wędkarskimi na Kanale Niegocińskim, przygotowanymi przez członków Wędkarskiej Grupy Wilkasy – stawką będą m.in. puchary za największą rybę. Część rekreacyjno-artystyczna start godz. 13.30: biesiada muzyczna „Zaczarowane Mazury” w wykonaniu teatru Hals z Gdyni, występy zespołu ludowego Jarzębiny oraz grup tanecznych i wokalistów GOKiR Wilkasy, koncert MECHANICY SHANTY, konkurs grillowania ryby, warsztaty z makramy, sianka i gipsu oraz plecenia sieci rybackich, pokazy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i ratownictwa OSP Kamionki, animacje dla najmłodszych – malowanie buziek i toreb, dmuchany plac zabaw, megaścianka, park zdalnie sterowanych zabawek, fotobudka. Nagrody dla najaktywniejszych uczestników – rejsy statkiem po jeziorze Niegocin, a dla smakoszy degustacja sushi z mazurskich ryb.

 

4 MAJA SOBOTA

 

    4 maja RYDZEWSKA MAJÓWKA Rydzewo gmina Miłki
    Jak co roku podczas pierwszego długiego weekendu majowego Rydzewo zamieni się w folklorystyczne centrum Mazur, a to za sprawą organizowanego przy Gospodzie pod ”Czarnym Łabędziem” Przeglądu Kapel Ludowych, Jarmarku Staroci i Rękodzieła, czyli ”Rydzewskiej Majówki”. Impreza propaguje twórców ludowych i integruje przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących szeroko rozumiany region Polski północno-wschodniej, takich jak mniejszości litewskie, ukraińskie, niemieckie, białoruskie, Mazurów, Warmiaków, Kurpi, Podlasian i Suwalczan. W ramach Rydzewskiej Majówki odbędzie się również XIII edycja Mistrzostw. Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia.

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276