ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES EWY J. BYŁEJ DYREKTOR SOS-W

Opublikowano: czwartek, 04, październik 2018

Ewa J., była dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kętrzynie jest oskarżona o podrobienie testamentu i składanie fałszywych zeznań. Przed Sądem Rejonowym rozpoczął się jej proces. Pierwsza rozprawa odbyła się 25 września. — Sąd na pierwszym posiedzeniu przesłuchał 5 świadków i odroczył rozprawę do 16 października — informuje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

1802653-sad-prawo-sprawiedliwosc-657-323.jpg

O co oskarżona jest dotychczasowa dyrektor? Oskarżonej w sprawie Ewie J. przedstawiono dwa zarzuty. W 2016 r. podrobiła dokument w postaci testamentu spadkodawcy A.S. w celu użycia go za autentyczny, a następnie przekazała podrobiony przez siebie dokument innej osobie, aby użyła go jako autentyczny. 19 lipca 2017 r., składając w komendzie policji zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym, zeznała nieprawdę. Sprawa wpłynęła do Sądu Rejonowego w Kętrzynie w dniu 30 maja. W tej samej sprawie oskarżone są również dwie inne osoby.

— Czyny zarzucane Ewie J., związane z fałszowaniem dokumentu i używaniem go za autentyczny, zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z kolei przestępstwo polegające na złożeniu fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 — mówi Żegarska.

Przypomnijmy, że Ewie J. z końcem sierpnia 2018 skończyła się 5 - letnia kadencja. Procedurę konkursową w celu wyłonienia nowego dyrektora Starostwo Powiatowe rozpoczęło już pod koniec kwietnia. Przystępując na przełomie maja i czerwca do konkursu Ewa J. złożyła oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Dyrektorka okazała się być jedyną kandydatką i na początku czerwca wybrano ją ponownie na to stanowisko. Jednak już 20 czerwca na biurko starosty trafiło pismo z Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie o zakończeniu postępowania przeciwko Ewie J. oraz skierowania przeciwko niej aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kętrzynie. W związku z tym Zarząd Powiatu unieważnił wyniki postępowania. Kolejny konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia. Aktualnie obowiązki dyrektora pełni Aneta Dunaj.

Wojciech Caruk - Gazeta w Kętrzynie

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276