KŁÓTNIA O STADION NA MIEJSKIEJ SESJI

Opublikowano: piątek, 15, grudzień 2017

Emocje towarzyszyły ostatniej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Krzysztof Hećman złożył wniosek o zwiększenie budżetu na modernizację stadionu przy ul. Bydgoskiej. Pomysł nie spodobał się niektórym radnym.Doszło do kłótni.

konferencja-kwh3.jpg

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 13 grudnia radni pochylili się nad uchwałami złożonymi na wniosek burmistrza Kętrzyna. Dotyczyły one zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miejskiej Kętrzyn oraz w budżecie miasta. Chodziło o kwotę ponad 3,5 mln złotych, o którą ma wzrosnąć koszt inwestycji miejskiej na stadionie przy ul. Bydgoskiej. - W związku z koniecznością wydłużenia terminu realizacji przebudowy Stadionu Miejskiego przy ul. Chopina w Kętrzynie - II etap - do 2019 i mając na uwadze potrzebę przeprowadzenia przetargu nieograniczonego na realizację tego zadania - niezbędne jest dokonanie zmian w budżecie roku 2017 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej GMK na lata 2017-2027 - czytamy w oficjalnym uzasadnieniu zwołania sesji.
 Ta propozycja spotkała się ze sprzeciwem m.in. radnego Rafała Rypiny.
- Wzrost tych wydatków mnie nie przekonuje. Wiele osób wie, że interesuję się sportem, a szczególnie bliska jest mi piłka nożna. Nie rozumiem tego, że wydłużamy budowę, zwiększamy jej koszty, a ma być taniej. Usłyszeliśmy, że wykonawcy, którzy mają przystąpić do składania ofert nie skalkulują sobie kar za ewentualne opóźnienia. My nie wiemy do końca jak ten obiekt ma wyglądać. Widzieliśmy makietę stadionu za 30 mln. Na rok 2017 zaplanowaliśmy 15, a teraz słyszymy, że ma być taniej, ale zwiększamy finansowanie o prawie 4 miliony. To są pieniądze mieszkańców Kętrzyna. Zastanawiam się w czyim interesie działa burmistrz. Mieszkańców czy wykonawców - pytał retorycznie Rypina.
 Taka wypowiedź spotkała się z szybką reakcją Krzysztofa Hećmana, który poprosił o przerwę w celu przygotowania prezentacji dotyczącej stadionu. Jednak zaraz po ogłoszeniu przerwy dał upust swoim emocjom. - Nie będzie mi nikt zarzucał, że wprowadzam kogoś w błąd. To co powiedziałeś jest niegodne radnego. Jutro stawiam wniosek do twojego kolegi Kamińskiego o objęcie tej sprawy nadzorem CBA - zwrócił się do Rafała Rypiny burmistrz. Mariusz Kamiński był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2006 - 2009. Obecnie jest koordynatorem służb specjalnych.
 Po wznowieniu obrad również padały mocne słowa
- Jeśli stawia się sobie konkretne cele, to one kosztują. Trzeba być idiotą myśląc, że Hećman jest takim kretynem, że robiąc coś publicznego myśli tylko o wykonawcy. Już nieraz było tu CBA i czarna wołga przyjeżdżała. I co? Gdzie ja stoję, a gdzie pan siedzi? Publicznie proponuję przy świadkach złożyć doniesienie do policji i prokuratury. Za czasów szlacheckich za takie słowa, za wiarołomstwo i oszczerstwo trzeba było odszczekiwać pod stołem - mówił burmistrz.
 Radni zostali ostatecznie zapoznani z projektem stadionu. Krzysztof Hećman i jego zastępca Damian Nietrzeba przedstawili koncepcję budowy oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące prowadzonych prac.
- Chcieliśmy to robić w ramach projektu Polska - Rosja, jednak z przyczyn niezależnych od nas nie doszło to do skutku. My jednak postanowiliśmy to dalej kontynuować, właśnie dla mieszkańców. Dla młodych sportowców, których jest ponad 300 i nie mają warunków do swojego rozwoju. Moim zdaniem obecny projekt jest najbardziej optymalny - poinformował Hećman.
- Mamy już wykonaną płytę boiska, czekamy tylko na nawierzchnię trawiastą, którą będzie można położyć wiosną. Obecnie trwają pracę nad trybuną północną i bieżnią lekkoatletyczną. Tam mamy problem, ponieważ w czasie prac wygrzebano ludzkie szczątki. Będą tam prowadzone badania archeologiczne, które chcemy przeprowadzić jak najszybciej. Od tego odcinka jest uzależniony montaż oświetlenia na płycie głównej. Będziemy też zabiegać o kolejne dotacje na tą inwestycję - poinformował Damian Nietrzeba.

 Ostatecznie w głosowaniu radni większością głosów przyjęli propozycję burmistrza.

źródło: wm.pl Wojciech Caruk

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276