POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI W SIECI

Opublikowano: środa, 22, listopad 2017

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie ostrzegają przed oszustwami internetowymi, którzy wykorzystując chęć zaoszczędzenia i roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Kętrzyńscy policjanci odnotowali kolejne przypadki takiego oszustwa.

 

55f1730a2d274_osize969x565q71h2623c3.jpg

Handel coraz częściej przenosi się do Internetu, a my chętnie korzystamy z tej formy zakupów. Trzeba pamiętać, że możemy tam natknąć się na oszusta, który sprzeda nam nieistniejący towar, lub sklep funkcjonujący tylko wirtualnie. Policja ostrzega, że oszuści się uaktywniają w okresie przedświątecznym i noworocznym, gdy wiele osób szuka prezentów dla bliskich. Choć najwięcej zgłoszeń od poszkodowanych wpływa po świętach, to oszuści są aktywni cały rok.

Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie wtedy kiedy siedzimy w domu. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie jest wykorzystywane przez oszustów. Przekonał się o tym mieszkaniec Kętrzyna, który chciał kupić robot kuchenny. Mężczyzna zapłacił za towar natomiast do chwili obecnej nie otrzymał przesyłki. Kolejny zgłaszający postanowił kupić telewizor.  On również pomimo wpłacenia pieniędzy nie otrzymał przesyłki. To tylko dwa przykłady oszustw za pomocą Internetu. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !!!

 

Ø        Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

Ø        Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

Ø        Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze

Ø        Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Ø        Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,

Ø        Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

Ø        Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy")

Ø        Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność,

Ø        Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją,

Ø        Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym,

Ø        Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych,

Ø        Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

 

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 997 lub na numer 112.

źródło: KPP w Kętrzynie

Moim zdaniem

Dzień Dobry Mazury

Na temat

Małe domy kultury

Inspiracje Joasi

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276