PSP O NAWAŁNICACH: W 20 TYS. INTERWENCJI UCZESTNICZYŁO 70 TYS. STRAŻAKÓW

Opublikowano: środa, 16, sierpień 2017

20,6 tys. interwencji, 69,8 tys. strażaków PSP i OSP oraz 15,7 tys. pojazdów pożarniczych to bilans związany z usuwaniem skutków frontów burzowych od 10 do 14 sierpnia - poinformował we wtorek PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

 

nmxktkqTURBXy9jNmI3MThlM2NmYjkxYWYxYTFjZjhhOTRlNjUzZDRlOC5qcGVnkpUDAADNBADNAkCTBc0DFM0BvA.jpg
"Zgodnie z poleceniem szefa kierownictwa MSWiA straż pożarna przeprowadziła już 182 kontrole obozowisk, obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży we wskazanych miejscach przez kuratoria oświaty" - powiedział rzecznik PSP. Od czwartku strażacy w całej Polsce usuwają skutki burz, intensywnych opadów deszczu i wichur. Najwięcej interwencji przeprowadzono w czterech województwach: kujawsko-pomorskim (6 tys.), wielkopolskim (5 tys.), w woj. pomorskim (2,8 tys.) oraz w woj. dolnośląskim (1 tys.).

 "Działania strażaków polegały i polegają przede wszystkim na usuwaniu dziesiątek tysięcy połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg oraz szlaków kolejowych utrudniając komunikację" - podkreślił Frątczak.

 Jak poinformował, w wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 3688 budynkach, w tym 2687 budynkach mieszkalnych. Najwięcej uszkodzeń na budynkach w wyniku wichur jest w woj. kujawsko-pomorskim (2230).

 Strażacy zabezpieczają budynki, wykorzystując podnośniki i drabiny oraz plandeki m.in. z centralnych magazynów PSP zlokalizowanych w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu.

"Najwięcej działań, z uwagi na przejście burz i trąb powietrznych przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim na terenie powiatów żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego oraz w woj. pomorskim na terenie powiatów chojnickiego, człuchowskiego i bytowskiego" - powiedział Frątczak.

W wyniku nawałnic sześć osób zginęło, a 51 zostało rannych, w tym 12 strażaków. "Strażacy ci zostali ranni podczas usuwania powalonych drzew i zabezpieczaniu zerwanych dachów na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego" - powiedział rzecznik PSP. Jak podkreślił, w dalszym ciągu, w całym kraju z uwagi na uszkodzone słupy wysokiego napięcia, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone stacje transformatorowe występują braki w dostawach energii elektrycznej. Według najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pozbawionych energii jest ponad 26 tys. gospodarstw domowych, z których 17,3 tys. znajduje się w woj. pomorskim, 6,9 tys. w woj. kujawsko-pomorskim i 1,8 tys. w woj. wielkopolskim.

We wtorek na mocy decyzji komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego na teren woj. pomorskiego zostały skierowane dodatkowe siły PSP. To 47 pojazdów i 259 strażaków. Z kolei na terenie woj. kujawsko-pomorskiego działania prowadzą 33 zastępy PSP (134 strażaków).

źródło: PAP

Moim zdaniem

Inspiracje Joasi

Na temat

Małe domy kultury

Mazurskie wędrówki

Eko-fala

Facebook

Kontakt

Adres redakcji

ul. Rybna 1
11-400 Kętrzyn

redakcja@telewizjamazurska.pl

Tel. 89 741 34 56

Tel. 662-104-043

BIURO REKLAMY

TEL. 515 891 276